تبلیغات
مهدویت - سقوط حكومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
سه شنبه 4 آبان 1389

سقوط حكومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

   نوشته شده توسط: سید جعفر    نوع مطلب :پرسش و پاسخ ،


در تاریخ خوانده‏ایم كه هر حكومت و تمدنى روزى سقوط مى‏كند، آیا امكان ندارد كه حكومت امام زمان(عجل الله تعالى فرجه الشریف) هم روزى سقوط كند؟ یعنى مردم به آن عادت كنند و از آن دلزده شوند؟

افول و سقوط یك حكومت از دو ناحیه امكان دارد:

الف- زوال اركان و پایه های هر حكومتی به دلیل ظلم و ستم و دور شدن از راه حق و عدالت است، كه نتیجه‏ى آن یا طغیان و قیام مردم علیه حكومت و یا هجوم بی گانگان و در نهایت سرنگونى حكومت است. بسیارى از حكومت ها كه در طول تاریخ سرنگون شده‏اند به همین دلیل بوده است. مثلاً در دوره‏ى اسلامى حكومت بنى امیه به دلیل ظلم، ستم و بى عدالتى، به وسیلۀ عباسی ها سقوط كرد، یا حكومت عباسی ها كه با هجوم مغول‏ها نابود شد و یا حكومت ساسانیان در ایران كه با هجوم مسلمانان كاملاً تسلیم شد؛ زیرا ظلم و ستم به حدى بود كه مردم هیچ علاقه‏اى براى دفاع از این حكومت‏ها نداشتند، بلكه به دنبال نجات دهنده ای مى‏گشتند تا از ظلم و ستم رهایی یابند. انقلاب اسلامى و سرنگونى حكومت شاهنشاهى نیز قیام مردم ایران علیه ظلم و ستم بود.

در طول تاریخ تمام حكومت‏هاى ظالمانه با چنین وضعى مواجه شدند كه یا از درون پاشیدند و یا با هجوم بی گانگان به دلیل پاشیدگى درونى و دلزدگى مردم، تسلیم و نابود شدند.

ب- از دیگر عوامل سقوط یک حکومت، فریب مردم از راه تبلیغات و دلزده كردن آنها از حكومت است. چنان كه در زمان حكومت امیرالمؤمنین (ع) واقع شد. تبلیغات سنگین مخالفان و جنگ هایى كه بر امام (ع) تحمیل شد اجازه‏ى فكر كردن را به مردم آن زمان نداد، گذشته از این كه به دلیل انحرافاتى كه در جامعه‏ى آن روز پیدا شده بود، امام (ع) راضى به قبول حكومت نبودند؛ زیرا مى‏دانستند كه خواص جامعه دچار انحرافات بسیارى شده‏اند و اجراى عدالت درباره‏ى آنها باعث دردسرهاى فراوان براى حكومت مى‏شود. مردم هم به دلیل دور افتادن از حقیقت اسلام ناب مقاومت در برابر هجوم انحرافات و تبلیغات منفى را ندارند[1] كه در مجموع، نتیجه‏اى جز شهادت حضرت و پایان حكومت ایشان نبود.

اما در حكومت جهانى حضرت ولى الله الاعظم (عج)، مورد اوّل متصور نیست. به دلیل این كه مردم آگاه و عاقل شده‏اند و سطح عقل و علم مردم پیشرفت كرده است. حكومت واحد جهانى، اركان اصلى تبلیغاتى و رسانه‏اى را در دست دارد. تمامى احكام اسلام، از جمله امر به معروف و نهى از منكر اجرا مى‏شود. بنابراین، چنین دلزدگی و دلسردی در بارۀ حکومت امام زمان متصور نیست. با این بیان مورد دوم (فریب مردم) نیز منتفى خواهد بود.

البته درست است كه شیطان در آن زمان هم فعال بوده و برخى را نیز فریب مى‏دهد، اما اكثریت مردم به دلایلى كه بیان شد راه حق را شناخته، فریب نمى‏خورند و دلزده هم نمى‏شوند.[2][1] دكتر سید جعفر شهیدى، على از زبان على یا زندگانى امیر المومنین على (علیه السلام) دفتر نشر فرهنگ اسلامى 1379 صص:64 - 160 - دكتر سید جعفر شهیدى، سیره سیاسى و اجتماعى امام على (علیه السلام) سید سعید لواسانى - دفتر تدرین و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامى 1380 صص: 51 - 76

[2] براى اطلاع مختصر از حكومت جهانى امام مهدى "سلام الله علیه" نگا: ناصر مكارم شیرازى، مهدى انقلابى بزرگ - ابراهیم امینى، دادگستر جهان - هادى كامل سلیمان، روزگار رهایى ترجمه على اكبر مهدى پور، ج2.