تبلیغات
مهدویت - اظهارات موافقان و مخالفان نامه احمدی نژاد
چهارشنبه 13 بهمن 1389

اظهارات موافقان و مخالفان نامه احمدی نژاد

   نوشته شده توسط: سید جعفر    نوع مطلب :اخبار ،

نامه انتقادی احمدی نژاد به نمایندگان مجلس همچنان واکنشهای خاص خودش را به همراه دارد.احمدی نژاد در این نامه به شدت با ورود مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام، به نحوه انتخاب رییس بانک مرکزی اعتراض کرده است. 

به گزارش جهان، نامه رییس جمهور واکنش های مختلفی را دامن زده است عده ای موافق وبرخی دیگر به شدت مخالف آن هستند.اما موافقین و مخالفین چه می گویند؟

بخوانید و شما هم اظهار نظر كنید!

موافقان نامه رییس جمهور
نماینده شهرستان های "چرام ،كهگیلویه و بهمئی" از رییس جمهور خواست همان گونه كه در مجامع دنیا با اقتدار حضور می یابد وحرفش را می زند در مجمع تشخیص هم حضور یابد و در برابر هاشمی رفسنجانی حرفش را محكم بزند و از برنامه هایش دفاع كند.

حجت الاسلام بزرگواری اقدامات انجام شده در مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تعیین رییس كل بانك مركزی را تخلف از قانون اساسی اعلام كرد .

وی گفت: اگر اقدامات انجام شده تخلف از قانون اساسی نبود رهبر معظم انقلاب دستور نمی دادند كه عزل و نصب رییس كل بانك مركزی باید توسط رییس جمهور باشد.

وی افزود : رییس مجمع تشخیص با بیان این كه از محتوی نامه رهبری به این نهاد در خصوص عزل ونصب رییس كل بانك مركزی توسط رییس جمهور با خبر است تلاش می كردكه این نامه در مجمع خوانده نشود .

این نماینده مجلس هشتم با اشاره به نامه رییس جمهور به نمایندگان ملت در خصوص تخطی از قانون اساسی در تصویب برخی از بندهای لایحه برنامه پنج توسعه تاكید كرد : با نظر رییس جمهورموافقم.

کوثری و رسایی از دیگر مدافعان رییس جمهور در این حوزه بودند.رسایی معتقد است که عملکرد مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به یک بازی شبیه شده است: برخی در مجلس با پاس دادن كه همان فراهم كردن زمینه لازم است، شرایط را برای ضربه زدن به قانون توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام فراهم می‌كنند.پاس‌های برخلاف قانون نه تنها نتیجه نخواهد داشت بلكه سبب انزوای بیشتر قانون‌شكنان می‌شود.

از سوی دیگر کوثری نماینده مردم تهران هم تاکید می کند: مجمع بر اساس قانون اساسی اگر اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان به وجود می آید باید به موضوع رسیدگی و آن راحل و فصل کند. بنابراین مجمع تشخیص حق ندارد که خارج از این اختلاف نظر، با دیدگاه خودش قانون جدیدی را مطرح کند و خارج از این اختلاف نظر عمل کند.

حجت‌الاسلام سید كاظم موسوی نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نامه رئیس جمهور به یكایك نمایندگان مجلس، اظهار داشت: آقای احمدی‌نژاد نسبت به اقدامات فراقانونی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتراض كرده‌اند كه به نظر من ایشان چنین حقی داشته‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال كه چرا رئیس جمهور نامه‌ای را كه در آن از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد شده را خطاب به نمایندگان مجلس نوشته‌است، گفت: به طور طبیعی باید گفت كه آقای احمدی‌نژاد مجلس و نمایندگان مردم را محرم خود می‌داند و معتقد است كه مجلس باید به عنوان نهاد نظارتی كشور به همه ارگان‌ها نظارت كند.

موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد و عضو كمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه كشور نیز در واكنش به نامه رئیس‌جمهور به نمایندگان مجلس با اشاره به نامه رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان، گفت: ۶ بند از بندهای برنامه پنجم مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان بود كه همه این موارد با اصرار مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده و مجمع نیز پس از ارائه نظرات خود، ۵ بند از مجموع بندها را تصویب كرد كه در این زمینه فقط بند مربوط به انتخاب رئیس كل بانك مركزی باقی مانده است.

وی افزود: مجمع هنوز تصمیم جدیدی در رابطه با نحوه انتخاب رئیس كل بانك مركزی اتخاذ نكرده چرا كه همین موضوعات مطرح شده از سوی رئیس جمهور را رهبر معظم انقلاب به مجمع عودت داده‌اند؛ یعنی نظر مجمع تشخیص درباره انتخاب رئیس كل بانك مركزی و حدود و اختیارات آن كه باید براساس این نظر در اختیار روسای ۳ قوه باشد، به رهبر معظم انقلاب تقدیم شد اما ایشان این نظر مجمع را برای اصلاح، مجددا به مجمع بازگردانند، از این رو در حال حاضر همه موارد برنامه پنجم توسعه كشور به جز مورد مربوط به بانك مركزی به دولت ابلاغ شده است.

مخالفان نامه رییس جمهور
از سوی دیگر خباز دیگر نماینده مجلس استدلالهای حقوقی رییس جمهور را مثبت اعلام می کند اما می گوید: ببینید! استدلال های حقوقی یک بحث است، اتفاقاتی که تا به حال افتاده است یک بحث دیگر. یعنی تا به حال این اتفاق در موضوعات دیگر هم می افتاده است و همه ارکان نظام هم این روش را قبول داشتند.

این اولین اقدام مجمع در این زمینه نبوده است. در مجلس ششم، نمایندگان اصلاح طلب معتقد بودند که مجمع تشخیص در برخی موارد قانون گذاری کرده و در حالی که طبق قانون اساسی چنین حقی را ندارد. ایشان باید وقتی در مجلس ششم به این تصمیمات اعتراض کردند، آن زمان همنوایی می کردند که امروز این شتر در خانه خودشان نمی خوابید!

اما علی مطهری نگاهی حقوقی به این بحث داشته است.مطهری نیز با قبول اینکه اقدامات خلاف قانون در مجمع صورت می گیرد، گفت: نگرانی رئیس جمهور از تمسک پی در پی به اصل ۱۱۲ قانون اساسی و ارجاع مصوبات مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام و نقض قانون اساسی بجاست، خصوصاً آنجا که مجمع علاوه بر داوری میان مجلس و شورای نگهبان اقدام به قانون‌گذاری می‌کند و تبدیل به مجلس سنا می‌شود. البته به نظر من آنجا که موضوعی به عنوان معضل از طرف رهبری به مجمع ارجاع داده می‌شود، برای خروج از بن‌بست، قانون‌گذاری مجمع مانعی ندارد.

این اظهارات و واکنشها در حالی است که احمد توکلی تاکید دارد که رییس جمهور می بایست کمی بیشتر صبر پیشه می کرد تا نظر رهبری در این خصوص اعلام می شد.

توکلی در همین زمینه می گوید: محتوای نامه ایشان یك سری ادعاهای حقوقی در مورد محدوده اختیارات مجلس و مجمع تشخیص مصلحت است كه خیلی از اینها جواب دارد و به موقع جواب خواهم داد. در اوایل سال جاری آقای رییس‌جمهور نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری فرستادند كه در مورد حدود و ثغور اختیارات قوه مجریه و مقننه و مجمع تشخیص مصلحت نظام نظراتی ابراز كردند و از رهبری درخواست كردند كه به این مسئله در شورای نگهبان رسیدگی شود.

توكلی می افزاید: مقام معظم رهبری پیرو این درخواست آقای رئیس‌جمهور دستور دادند كه نمایندگانی از مجلس و برخی اعضای دولت، برخی افراد از شورای نگهبان و استادان مجرب این مسایل را بررسی كنند. ۱۴ جلسه طی تابستان و پاییز امسال برگزار شد و آقای جنتی دبیر شورای نگهبان نظرش را خدمت مقام معظم رهبری نوشت. دولت و مجلس هم نوشتند. درست این بود كه آقای رییس‌جمهور كه خودش درخواست این جلسه را كرده بود، صبر می‌كرد تا ببیند مقام معظم رهبری كه به عنوان فصل‌الخطاب است، نظرشان چیست؟ نه این كه خودش آغازگر یك كشمكش جدید سیاسی شود.

از سوی دیگر سروری عضو فراکسیو اصولگرایان مجلس در همین خصوص تاکید می کند: در مورد نامه اخیر هم بنده به این نحوه رفع اختلافات قوا اشکال دارم، اشکالم هم تنها متوجه رئیس جمهور نیست. اصولا حل مشکلات و اختلافات از طریق رسانه شیوه درستی نیست و کشاندن مطالبی به افکار عمومی که قادر به حل آن نیستند و جز ناراحتی و نهایتا ایجاد اختلاف اثر دیگری نمی تواند داشته باشد، صحیح نیست.

وی می گوید:معتقدم برای رفع مشکلات کلانی که در حوزه اختیارات رهبری است، بهترین گزینه ، ولی فقیه است و طرح این گونه مسائل جز اینکه اختلافات بین قوا را افزایش می دهد چیز دیگری نیست و این مغایر با خواسته رهبر انقلاب است که بارها به سران قوا تاکید کردند که باید نماد وحدت ملت باشند و به مردم امید و نشاط بدهند.

در ادامه واکنشها اما عضو كمیسیون برنامه و بودجه روش نامه‌نگاری رسانه‌ای بین قوا را نامناسب دانست و گفت: بهتر بود رئیس جمهور با حضور در جلسات مجمع تشخیص و مجلس نظرات خود را مطرح می‌كرد.

محمد حسین فرهنگی ضمن اینكه نامه رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس را قابل تأمل دانست، اظهار داشت: این سبك و سیاق مناسب گفت‌وگوی قوا آن هم در این سطح نیست.

وی افزود: بنده خیلی مناسب نمی‌دانم كه آقای رئیس جمهور نامه‌های تنظیم شده توسط كارشناسان را امضاء كند؛ این مورد نه به صلاح دولت است نه به صلاح كشور.

برچسب ها: نامه احمدی نژاد ، معتضران ، مخالفان ، موافقان ، مجلس ، مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دولت ، اختلافات ،