تبلیغات
مهدویت - امام مهدی (عج) در كلام امام حسن مجتبی (ع)
چهارشنبه 13 بهمن 1389

امام مهدی (عج) در كلام امام حسن مجتبی (ع)

   نوشته شده توسط: سید جعفر    نوع مطلب :مهدویت ،

خبرگزاری فارس: بر اساس توصیفی كه امام حسن مجتبی(ع) درباره امام مهدی (عج) فرموده است، منجی عالم بشریت تنها امامی از اهل‌بیت است كه بیعت سلطان طاغی بر گردنش نیست.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، بسیار گفته شده است كه برای شناخت از امامت، باید به امام رجوع كرد و بدون شك؛ آنكه صاحب این مقام و منزلت ارزشمند و بی‌همتاست، می‌داند كه خواسته الهی از امام چیست و ولی خدا بر روی زمین چگونه باید از مأموریت خود برآید.
و حال كه تنها 12 امام معصوم از سوی خدا برای هدایت و راه‌بری مردم، منصوب شده است، و به این دلیل كه با كثرت نفرات از این حیث مواجه نیستیم، به راحتی می‌توان با رجوع به روایات و احادیث موجود و قابل اتكا ـ كه برخی نیز به روایت از امام بعد است و حتی برخی از روایات به وسیله چند امام بیان شده است ـ به شناخت خصوصیت‌ها و ویژگی‌های امامان دیگر پی برد.
در طول تاریخ اسلام شاهد هستیم كه پیامبر (ص) به معرفی 12 وصی بعد از خود پرداخت و در تاریخ امامت یازده امام اول شیعه نیز، امامان معصوم برای زدودن هرگونه شائبه احتمالی، اقدام به معرفی امامان پس از خود می‌كردند و به همین خاطر است كه مثلاً شاهد بیان توصیفات امام زمان (عج) به وسیله حضرات معصومین هستیم.

از جمله می‌توان به اخباری اشاره كرد كه از امام حسن (ع) در خصوص حضرت مهدی (ع) وارد و آذین‌بخش كتاب‌های مهدوی شده است كه در طول تاریخ حیات اسلام، به‌ویژه پس از غیبت كبرای قائم آل محمد (عج) توسط محققان و محدثان شیعه و سنی به رشته تحریر درآمده‌اند.

در این باره می‌توان به كتاب «كمال‌الدین» اثر ارزشمند شیخ مفید، كه مورد لطف و عنایت خاص امام زمان (عج) قرار گرفته است، اشاره كرد كه در آن به نقل از چند تن از محدثان و راویان می‌نویسد: «وقتی كه حسن بن علی (ع) با معاویة بن ابی سفیان مصالحه نمود، مردم به خدمت آن حضرت داخل شدند؛ بعضی از ایشان آن حضرت را به سبب بیعت با معاویه ملامت كردند. آن حضرت فرمود: «وای بر شما آیا نمی‌دانید، به خدا سوگند آنچه كه من كردم، برای شیعه من بهتر است از چیزهای كه آفتاب بر آنها طلوع و غروب می‌كند، آیا نمی‌دانید كه من امام مفترض الطّاعه شما هستم و به نص رسول خدا یكی از دو سید جوان اهل بهشتم؟»
عرض كردند: «بلی می‌دانیم.»
فرمود: «آیا ندانسته‌اید كه خضر، كشتی را شكست، و غلام را كشت، و اقامه دیوار كرد؛ موسی بن عمران از كرده او در غضب شد؛ زیرا كه وجه حكمت و مصلحت بر او مخفی بود و حال آنكه در نزد خدا حكمت و صواب بود؟ آیا ندانسته‌اید كه از ما اهل بیت، كسی نیست كه بیعت سلطان طاغی زمانش در گردن وی نباشد مگر قائم كه روح الله در پشت سرش نماز می‌كند، و خدای تعالی ولادت او را مخفی و شخصش را غایب گرداند تا اینكه مر احدی را در گردن وی بیعتی نباشد؟
زمانی كه امام نهمین از اولاد برادرم حسین (ع) كه پسر سیده كنیزها و بهترین ایشان است متولد شود، خدای تعالی، غیبت او را طولانی گرداند، بعد از آن به قدرت خود در صورت جوانی كه از حد چهل سالگی كمتر است، ظاهرش می‌كند تا اینكه معلوم شود كه خدای تعالی بر هر چیز قادر است.»

در این روایت كه به وسیله ابی منصور در كتاب «احتجاج» هم نوشته شده است، چند ویژگی بارز امام مهدی (عج) توسط امام دوم شیعیان بیان شده است. از جمله می‌توان به این خصلت امام زمان (عج) تأكید كرد كه این امام همام تنها امامی از اهل بیت است كه بیعت سلطان طاغی بر گردنش نیست.
نمازگزاردن حضرت عیسی (ع) پشت سر امام مهدی (عج)، ولادت در خفا، غایب شدن از انظار و رسیدن به قدرت بعد از سال‌های طولانی غیبت در ظاهر جوانی كم‌تر از چهل سال، از دیگر ویژگی‌هایی است كه امام حسن (ع) خطاب به مسلمانان درباره امام مهدی (عج) بیان فرموده است.
انتهای پیام/ك/2

برچسب ها: امام حسن مجتبی(ع) ، امام زمان(عج) ، مهدویت ، آخرالزمان ،